Vačky pod očami majú jednoduché riešenie

Medzi estetické problémy, ktoré trápia hlavne ženy, hoci sa vyskytujú aj u mužov, zaraďujeme aj vačky resp. opuchy pod očami. Príčiny ich vzniku sú rôzne, pričom vo väčšine prípadoch ich nemá na svedomí zlý zdravotný stav, ale skôr nesprávny životný štýl. V našom príspevku vám prezradíme, ako sa ich zbaviť, či na nich zaberá nejaká kozmetika alebo konkrétna liečba alebo či si na ich odstránenie vystačíte aj s bežnými kuchynskými surovinami. Väčšinou sa opuchnuté oči objavujú ráno a len veľmi zriedkavo resp. skoro vôbec vznik vačkov nespozorujeme počas dňa. Začnime teda s dôvodmi, ktoré ich vznik zapríčiňujú a ktoré vás možno aj prekvapia.

Chcete mať krásne oči bez vačkov?

Goji krém

Príčiny vzniku tohto estetického problému

Jednou z najčastejších príčin vzniku opuchu a vačkov pod očami je nedostatočný a prerušovaný spánok. Práve to je dôvod, prečo sa objavuje hlavne ráno, najčastejšie aj s tmavými kruhmi a červenými očami. Dá sa to pozorovať ako u mužov, tak aj u žien v každom veku. Neraz sa stane, že dôjde k opuchu a začervenaniu celých očí, a teda aj viečka. Čím sme starší, tým je riziko vzniku tohto problému vyššie a o to viac je komplikovanejšie sa ho narýchlo zbaviť. Vek môže vačky pod očami ovplyvniť natoľko, že sa ich inou cestou ako chirurgickou už zbaviť nedá. Viac o tom si však povieme nižšie. Prečo je vek jednou z príčin vzniku tejto estetickej chybičky? Pretože vekom sa tuk z kostnej očnej jamky presúva nižšie, čo vytvorí pod očami opuch.

Ďalším dôvodom na vznik vačkov pod očami sú obličky resp. nedostatočné vylučovanie vody z tela. Vtedy sa zásoby tekutín snažia uložiť všade, kde len môžu, no nedochádza k ich vylúčeniu. A to sa týka aj oblasti nad lícnou kosťou. Aby si telo nemuselo vytvárať takéto rezervy, je potrebné mu dopriať dostatočný príjem nesladených a nebublinkatých tekutín. To jednoznačne vzniku vačkov pod očami zamedzí. Nielenže budete lepšie vyzerať, ale lepšie sa aj budete cítiť. Na druhej strane to s vodou nie je potrebné preháňať, pretože ak sa nestíha vylučovať, jej prebytok sa bude ukladať tam, kde to ide. Opuch očí je teda upozornením toho, že obličky majú problém s množstvom prijímaných tekutín.

Strava s vysokým obsahom solí je ďalšou príčinou opuchu pod okom. Ako možno viete, soľ má vlastnosť nielen škodiť kardiovaskulárnemu systému, ale aj zadržiavať vodu v tele. To má za následok, že sa usadí tam, kde jej to bude umožnené. Snažte sa teda jej množstvo znižovať.

Vačky pod očami ale môžu mať aj inú príčinu, a tou môže byť alergia či citlivá pokožka. Hlavne ženy používajú na svojej tvári množstvo kozmetických prípravkov, ktorých zložky nemusia byť vždy prijateľné. Rovnako kritické môžu byť aj rôzne odličovače, krémy či iné prípravky s obsahom formaldehydu. Aby ste po zobudení v zrkadle nespozorovali opuchnuté vačky pod očami, pred spaním alebo hneď po príchode z roboty sa dôkladne odmaľujte a vašu pleť a okolie očí opatrne vyčistite. Samozrejme s prípravkami na to určenými. Čo sa týka alergie, najkritickejšie bývajú obdobia jar a leto, a to v dôsledku zvýšeného výskytu peľu. Spúšťačmi tohto problému sú aj srsť zvierat alebo prach.

Aj problémy s nosovou dutinou alebo zlá poloha pri spaní môžu mať na svedomí vzniknuté vačky pod očami. Je to preto, že nosová dutina sa nachádza v blízkosti tohto kritického bodu. Fajčenie a pitie alkoholu sú ďalšie príčiny tohto estetického problému. Dehydratujú organizmus, čím ho vyčerpávajú a vysušujú. Pokožka ľahšie ochabne, čo môže ľahko spôsobiť opuch oka.

Liečba a odstránenie vačkov pod očkami

Zamerajme sa teraz na časť, ktorá vás možno zaujíma najviac. Dá sa s týmto problémom niečo robiť? Existuje vôbec niečo, čo na opuchnuté oči zaberá? Áno a dokonca si z možných spôsobov môžete vyberať. Potešíme nielen zástancov prírodných ciest, ale aj tých, ktorí sa nebránia vyskúšať špeciálne prípravky alebo dokonca chirurgický zákrok.

  1. Prírodná, domáca metóda

Medzi najznámejšie triky na to, ako minimalizovať opuchnuté viečka a vačky pod očami je priložiť na nich zimnú lyžicu resp. chladný obklad. Tento spôsob zaberá nielen na tento problém, ale na minimalizovanie akýchkoľvek opuchov, ak sa podchytia včas. Kov sa najrýchlejšie ochladzuje a preto je možno ešte lepšie lyžicu na pár minút odložiť do mrazničky alebo do chladničky. Podobne ako lyžica, no možno vo väčšom množstve, zaberá na vačky pod očami aj studená voda alebo aj prikladanie kociek ľadu. Postihnuté miesto si stačí niekoľkokrát ovlažiť chladnou vodou, čo spôsobí zúženie ciev a tým aj klesnutie tohto problému.

Vo vašej kuchyni sa iste nájdu aj také potraviny ako uhorka, vajce, zemiaky, šalvia, petržlen, jahody, aloe vera, mlieko či čaj, ktoré s vačkami pod očami hravo zatočia. Uhorka, zemiaky, šalvia, jahody a vylúhované a vychladené čajové vrecúška sa prikladajú ako obklad. Zemiaky môžete využiť nasurovo, ale aj v uvarenom stave. Uvarené zemiaky je možné prikladať priamo na vačky pod očami. Surové zemiaky môžete buď nakrájať na plátky alebo si z nich urobiť kašovitú hmotu. Tú je najlepšie pred aplikáciou zabaliť do handričky.

Petržlen a vyšľahaný vajcový bielok sú najlepšie vo forme masky. Z aloe vera sa zas dá vyrobiť gél, no pri aplikácii je nutné dávať pozor, aby sa nedostal do očí. Mliekom sa napustí handrička, ktorú si na problematické miesto prikladáte. Ak je príčinou vzniknutých vačkov pod očami alergia, k ich odstráneniu vám dopomôže mäta alebo eukalyptus. Úplne postačí, ak ich arómu budete vdychovať.

  1. kozmetika

Ďalším spôsobom ako sa pričiniť o odstránenie alebo elimináciu vačkov pod očami, je investovať do kvalitnej kozmetiky. Odporúča sa hlavne taká, ktorá obsahuje účinné látky, akými sú kolagén, kyselina hyalúronová, elastín, EGF, tuky atď. Pri prvých náznakoch tohto problému je každý večer nutné na vačky pod očami aplikovať očný krém, ktorý má schopnosť pokožku vypnúť a opuch minimalizovať. Vhodné môžu byť aj očné kvapky na unavené oči. Ako sme už uviedli, rizikovým býva aj starnutie. A slnko sa o starnutie postará ešte rýchlejšie. Preto sa odporúča každé ráno na tvár aplikovať krém s ochranným UV faktorom, ktorý vás dokáže ochrániť nielen pred vznikom vačkov, ale aj kruhov pod očami.

  1. estetický zákrok

Posledným možným riešením tejto situácie je využiť služby profesionálov. Definitívne odstránenie trvalých vačkov pod očami docielite estetickým zákrokom skoro v každom centre. Tento zákrok je známy pod pojmom blefaroplastika. Určite vás to ale vyjde viac ako rôzne krémy, no efekt je dlhodobý až trvalý. Blefaroplastika sa vykonáva len vtedy, ak sú vačky pod okom nezvratné a nedochádza k ich zmierneniu ani ustúpeniu. Teda vtedy, ak ide o problém súvisiaci s vyšším vekom prípadne s dedičnosťou.

Dá sa im predísť?

Na niektoré problémy ani nemyslíme, pokiaľ ich nemáme. A to isté platí aj v prípade vačkov pod očami. Na čo by sme mysleli na ich prevenciu, keď nás doteraz nikdy netrápili? A pritom sú tieto kroky skutočne jednoduché.

Stačí, ak sa budete vyhýbať dlhodobému vystavovaniu na slnku, prípadne sa krémovať prípravkami s UV faktormi. Večer nezabudnúť na dostatočné očistenie pleti a okolia očí, ako aj na aplikáciu očného krému a správnu polohu spania – na chrbte, nie na bruchu. Pretože ak spíte na bruchu, jedným z dôsledkov gravitácie môžu byť vzniknuté vačky pod očami. Cez deň sa snažte dodržiavať dostatočný pitný režim. Nepite však príliš, pretože to môže váš organizmus zavodniť. Alkohol a fajčenie k vzniku tomuto problému len prispievajú. Ako prevencia starnutia pleti a vačkov pod očami sa využíva aj tvárová masáž, ktorú si môžete robiť aj vy sami u vás doma.

Opuchnuté oči u detí

Vačky pod očami sa môžu objaviť aj u malých detí. Signalizujú presne tie isté chyby, ako u dospelých. Malé množstvo prijímaných tekutín, problémy s obličkami, nedostatočné vylučovanie vody či málo vitamínov. V každom prípade je vždy najlepšie navštíviť detského lekára, ktorý príčinu tohto problému stanoví presnejšie.

Vačky pod očami môžu postretnúť každého bez ohľadu na vek. I keď s vekom riziko ich permanentného výskytu značne stúpa. Našťastie, možností ako ich odstrániť, je viac a v článku sme vám aj niektoré z nich ponúkli. Dôležitú úlohu pri ich vzniku zohráva aj životospráva a zamedziť im môžu aj rôzne očné krémy. Stačí, ak sa sebe čo i len trošku povenujete a výsledok skoro ihneď uvidíte. Nezmiernia sa len vačky pod očami, ale aj váš psychický stav.