Psoriázou sa váš život nekončí

Medzi nepríjemné kožné ochorenia, ktoré môžu postihnúť každého bez ohľadu na genetické predpoklady, patrí aj lupienka. Prejavuje sa ako kožný ekzém, ktorý sa nevyskytuje len na tvári, ale aj na iných častiach tela. Najpodstatnejšou informáciou je to, že psoriáza je zápalové ochorenie, ktoré ale nie je nákazlivé a takisto nesúvisí s alergickými reakciami. V skutočnosti ide o autoimúnnu chorobu. Tá vzniká v dôsledku toho, že organizmus spúšťa obranný mechanizmus proti zdravým bunkám tela. Čo táto reakcia spôsobuje, vám priblížime nižšie.

Zbavte sa psoriázy

Krém psorilax

Nanešťastie, vo väčšine prípadoch psoriáza zotrváva u postihnutých jedincov celý život, no jej priebeh je možné ovplyvňovať správnou liečbou a rešpektovaním určitých zásad. Je známa aj pod pomenovaním atopická dermatitída, takže pokiaľ sa s niektorým z vyššie uvedených pojmov niekde stretnete, vedzte, že ide o jedno a to isté. V našom článku sa dozviete základné informácie o tomto zápalovom kožnom ochorení, ako aj to, aké sú možnosti jeho liečenia.

Príznaky alebo čo od tohto ochorenia očakávať

Psoriáza alebo lupienka sa prejavuje štyrmi základnými spôsobmi. Každý a jeden z nich je pre psoriatika nepríjemný. Ide o svrbenie, červenanie resp. červené fľaky na koži a šupinatenie. Vo všeobecnosti hovoríme o troch stupňoch tohto ochorenia. Prvotné štádium je zatiaľ len zakódovaná dedičná informácia bez vonkajších prejavov. Druhý stupeň je po fyziologickej stránke citeľný, po fyzickej stránke však veľmi viditeľný nie je. Toto štádium psoriázy je možné odhaliť na základe krvného rozboru. Prejavuje sa rýchlejším spaľovaním cukrov v pokožke, zmnožením buniek imunitného systému, ale napríklad aj dlhším hojením rán. Tretie štádium je už aj viditeľné a prejavuje sa vyššie uvedenými príznakmi.

Na akých častiach tela sa prejavuje? Psoriáza alebo lupienka sa prejavujú kdekoľvek na koži, na tvári, na lakťoch, vo vlasoch (častým prejavom sú červené fľaky na hlavy), na kolenách (psoriatická artritída), na krížoch, na bedrách, na hrudi, na bruchu…proste skutočne hockde.

Prečo psoriáza vzniká?

Príčiny vzniku tohto ochorenia sú rôzne. Počiatok môže byť zakódovaný geneticky, no príčina vzniku môže byť aj externá. Vo všeobecnosti ide o nadmernú tvorbu kožných buniek, ktoré sa nahromadia na jednom mieste. Inými slovami, kožné bunky psoriatika dozrievajú rýchlejšie než bunky jedinca bez tejto diagnózy. To vytvorí zápal a následné vyššie zmienené príznaky. Toto štádium sa ale navonok nemusí prejavovať, pokiaľ sa o to nepričiní nejaký vonkajší činiteľ.

Spomeňme aspoň niektoré činitele spôsobenia psoriázy. Môže to byť streptokoková infekcia, angína, zápal stredného ucha či infekcie horných dýchacích ciest, hormonálne zmeny, niektoré lieky, stres, nezdravý životný štýl (alkohol, cigarety, obezita), poranenia kože, ale napr. aj zmena počasia, tesné oblečenie, poštípanie hmyzom atď. Ako vidíte, je ich viac ako dosť a pravdepodobne sa doživotne týmto javom vyhýbať nedá.

Ako sa zbaviť psoriázy

Hlavnou informáciou pre každého, kto týmto ochorením trpí je, že je liečiteľná. Jej príznaky sa dajú zmierniť a pokiaľ sa podchytia v rannom štádiu, nemusí ňou utrpieť ani fyzické, ani psychické zdravie. Liečba psoriázy nie je náročná a na výber máte hneď viacero spôsobov.

Podľa toho, ktorým štádiom trpíte a v akých častiach tela sa červené ložiská nachádzajú, sa zvolí tá správna metóda pre vás. Vo všeobecnosti ide o tieto štyri metódy: topická, perorálna a biologická liečba a fototerapia. Pri prvých troch spôsoboch ide o konkrétne lieky, pri štvrtej ide o ultrafialové ožarovanie (slnkom) prípadne liečbu laserom. Topická metóda liečby psoriázy pozostáva z priameho aplikovania liečiva, napr. krému, masti na postihnutú časť, čo potláča zápal. Zatiaľ čo perorálna metóda pozostáva z ústneho podávania liekov. Biologická liečba psoriázy sa využíva u ťažkých psoriatikov, ktorým predchádzajúce metódy nezabrali. Je komplikovanejšia a aplikuje sa len na postihnuté miesta. Pozostáva buď z aplikácie injekciou, infúziou alebo iným aplikátorom, no nie je potrebné ju absolvovať každý deň. V niektorých prípadoch stačí jedno sedenie týždenne, v iných aj jedno za niekoľko mesiacov.

Pri psoriáze na tvári alebo na koži je najlepším liekom krém, ktorý postihnuté miesto zvlhčuje a tým zmierňuje svrbenie a suchosť postihnutej pokožky. Pokiaľ máte ekzém vo vlasoch, k zakúpeniu sú na trhu aj rôzne šampóny či kondicionéry, ktoré toto ochorenie a jeho príznaky potláčajú. V každom prípade je ale najlepším riešením zájsť za odborníkom, ktorý vám zostaví liečebný plán presne na vaše štádium diagnózy.

Okrem nepríjemného a často obťažujúceho pravidelného požívania liečiv, neustáleho natierania krémov a mastí môže byť liečba aj príjemná. Kúpele na psoriázu na báze sirovodíka, sú jednou z príjemnejších metód, rovnako ako slnenie či návšteva prímorskej oblasti. Všetky tieto metódy na toto atopické kožné ochorenie vplývajú veľmi pozitívne.

Liečba psoriázy

Pri liečbe psoriázy dokážeme zredukovať zápal a vyčistiť kožu. Prípravky na liečbu psoriázy môžeme rozdeliť do troch hlavných druhov: lokálne prípravky, svetelná terapia a systémové liečivá.

Lokálne prípravky

Pri samostatnom používaní krémov alebo mastičiek aplikovaných na pokožku môžete zmierniť prejavy slabej alebo stredne silnej psoriázy. Ak je toto ochorenie závažnejšie, krémy je vhodné doplniť o orálne podávané lieky alebo svetelnú terapiu. Do lokálnych prípravkov na liečbu psoriázy patria:

 • Lokálne kortikosteroidy. Tieto lieky sú najčastejšie predpisovanými prípravkami na liečbu slabej alebo stredne silnej psoriázy. Redukujú zápal a upokojujú svrbenie. Okrem toho je možné ich užívať aj s inými prípravkami.

Slabšie kortikosteroidové mastičky sa väčšinou používajú na citlivejšej pokožke, ako napríklad na tvári alebo na prehyboch kože. Takisto sa hojne používajú na koži plnej fliačikov alebo na poškodenej koži.

Silnejšie kortikosteroidové mastičky vám váš lekár môže predpísať pre liečbu menších, menej citlivých oblastí, prípadne oblastí, ktoré sú ťažšie dostupné.

Dlhodobé používanie alebo nadmerné užívanie silných kortikosteroidov môže viesť k stenčeniu kože. Lokálne kortikosteroidy môžu časom stratiť svoj účinok. Najlepšie je používať lokálne kortikosteroidy krátkodobo, v období najväčšieho výskytu ochorenia.

 • Obdoby vitamínu D. Sú to syntetické formy vitamínu D, ktoré spomaľujú rast kožných buniek. Kalciopotriol (Dovonex) je krém alebo roztok na predpis, ktorý obsahuje obdobu vitamínu D ošetrujúcu slabú alebo stredne silnú psoriázu. Spolupracuje aj s inými prípravkami. Kalciopotriol môže podráždiť vašu pokožku. Kalcitriol (Vectical) je drahý produkt, no môže byť rovnako účinný a menej dráždivý.
 • Antralín. Tento liek pomáha spomaľovať rast kožných buniek. Antralín (Dritho-Scalp) môže tiež odstrániť šupinky a urobí pleť hladkou. Antralín avšak dráždi kožu a zanecháva stopy takmer na všetkom, s čím príde do kontaktu. Obvykle sa aplikuje len krátkodobo a následne sa musí umyť.
 • Lokálne retinoidy. Sú to deriváty vitamínu A, ktoré môžu zmierniť zápal. Najčastejším vedľajším účinkom je podráždenie kože. Tento liek tiež môže zvýšiť citlivosť na slnečné žiarenie, takže ak ho užívate, predtým, než pôjdete von, natrite sa opaľovacím krémom.

U lokálnych retinoidov je riziko poškodenia plodu omnoho nižšie, ako u orálne podávaných retinoidov. Na druhú stranu, tazarotén (Tazorac, Avage) sa neodporúča užívať tehotným a dojčiacim ženám alebo ak plánujete otehotnieť.

 • Kalcineurínové inhibítory. Takrolimus (Prograf) a pimekrolimus (Elidel) — zmierňujú zápal a tvorbu povlaku.

Kalcineurínové inhibítory sa neodporúčajú na dlhodobú liečbu alebo stále užívanie kvôli potenciálnemu riziku vzniku rakoviny kože alebo lymfómu. Výrazne pomáhajú v oblastiach tenkej pokožky, napríklad okolo očí, kde sú steroidové krémy alebo retinoidy príliš dráždivé alebo môžu mať iné škodlivé účinky.

 • Kyselina salicylová. Je voľnopredajná alebo na predpis. Podporuje odpadávanie odumretých kožných buniek a znižuje mieru tvorby šupiniek. Niekedy sa kombinuje s inými liečivami, napríklad s lokálnymi kortikosteroidmi alebo uhľovým dechtom pre zvýšenie účinnosti. Kyselinu salicylovú nájdeme v lekárskych šampónoch alebo v roztokoch proti tvorbe šupiniek v rámci psoriázy vo vlasoch.
 • Uhľový decht. Je to látka derivovaná z uhlia. Znižuje mieru tvorby šupiniek, svrbenie a zápal. Môže avšak podráždiť pokožku. Takisto zanecháva škvrny na oblečení alebo na posteli a má silný zápach.

Uhľový decht nájdete v ponuke v podobe šampónov, krémov alebo olejov. Na predpis sa ponúka vo vyššej koncentrácii. Tento prípravok sa neodporúča používať tehotným alebo dojčiacim ženám.

 • Hydratačné prípravky. Hydratačné krémy bez pomoci iných prípravkov nedokážu liečiť psoriázu. Môžu avšak redukovať svrbenie, tvorbu šupín a suchú pokožku. Hydratačné prípravky vo forme mastičiek sú obvykle účinnejšie, než jemné krémy alebo mlieka. Tento prípravok aplikujte hneď po sprche alebo kúpeli, aby sa v pokožke zachovala hydratácia.

Svetelná terapia (fototerapia)

Táto liečba využíva prirodzené alebo umelé ultrafialové svetlo. Najjednoduchší spôsob tejto fototerapie je vystavenie vašej kože kontrolovaným dávkam prirodzeného slnečného žiarenia.

Medzi iné formy fototerapie patrí napríklad používanie ultrafialových A (UVA) alebo ultrafialových B (UVB) lúčov, či už samostatne alebo v kombinácii s liekmi.

 • Slnečné žiarenie. Vystavenie ultrafialovému (UV) žiareniu zo slnka alebo z umelého svetla podporuje hojenie rán na koži, redukuje tvorbu šupín a zápaly. Každodenný krátky pobyt na slnku môže zlepšiť priebeh psoriázy, avšak príliš dlhé vystavenie sa silným slnečným lúčom môže príznaky tohto ochorenia zhoršiť a poškodiť kožu. Pred začatím režimu spojeného s pobytom na slnku sa poraďte s vašim lekárom o vhodnosti a bezpečnosti pôsobenia slnka na vašu pokožku v rámci liečby psoriázy.
 • UVB fototerapia. Kontrolované dávky UVB svetla z umelého svetelného zdroja môžu zlepšiť stav pri slabej alebo strednej silnej psoriáze. UVB fototerapia, tiež nazývaná ako širokopásmové UVB, sa môže používať na liečbu malých rán, rozšírenej psoriázy alebo na liečbu psoriázy, ktorá odoláva lokálnym liečivám. Krátkodobé vedľajšie účinky sú: začervenanie, svrbenie alebo suchá pokožka. S týmito vedľajšími účinkami vám pomôže používanie hydratačného prípravku.
 • Úzkopásmová UVB fototerapia. Je to novší druh liečby psoriázy a môže byť účinnejší, než širokopásmová UVB fototerapia. Obvykle sa vykonáva dva alebo trikrát do týždňa, kým nebudú viditeľné výsledky na koži. Následne stačí vykonávať túto terapiu raz týždenne. Úzkopásmová UVB fototerapia môže spôsobiť závažné a dlhotrvajúce popáleniny.
 • Goeckermanova terapia. Niektorí lekári kombinujú UVB liečbu a liečbu pomocou uhľového dechtu. Tento spôsob liečby sa nazýva Goeckermanova terapia. Dve terapie sú v tomto prípade účinnejšie, pretože uhľový decht umožňuje lepšie prijatie UVB svetla cez kožu.
 • Psoralén plus ultrafialové žiarenie A (PUVA). Táto forma fotochemoterapie zahrňuje užívanie liečiva, ktoré podporuje citlivosť na svetlo (psoralén) pred vystavením pacienta UVA svetlu. UVA svetlo preniká hlbšie do pokožky, než UVB svetlo, a psoralén umožňuje lepšie prijatie UVA svetla cez kožu človeka.

Je to o niečo agresívnejšia liečba, ktorá avšak zlepšuje stav kože a často sa používa pri závažnejších prejavoch ochorenia. Medzi krátkodobé vedľajšie účinky patrí nevoľnosť, bolesti hlavy, pálenie alebo svrbenie. K dlhodobým vedľajším účinkom patrí suchá a vráskavá pokožka, pehy, zvýšená citlivosť na slnko a zvýšené riziko vzniku rakoviny kože a melanómov.

 • Excimerový laser. Táto forma svetlenej terapie sa používa pri slabšej a stredne silnej psoriáze, a lieči iba zasiahnutú pokožku bez vplyvu na zdravú kožu. Kontrolovaný lúč UVB svetla sa namieri na miesto prejavu psoriázy, aby sa odstránili šupinky a zápal. Terapia excimerovým laserom si vyžaduje menej sedení v porovnaní s tradičnou fototerapiou, pretože v tomto prípade sa používa silnejšie UVB žiarenie. Vedľajšie účinky sú začervenanie a popáleniny.

Orálne alebo injekčné liečivá

Ak máte závažný druh psoriázy, ktorá odoláva iným druhom liečby, lekár vám môže predpísať orálne alebo injekčné lieky. Tento druh liečby je známy ako systémová liečba. Má ale mnoho vedľajších účinkov, preto sa niektoré tieto lieky používajú iba krátkodobo a je možné ich následne nahradiť inými formami liečby.

 • Retinoidy. Sú príbuzné s vitamínom A. Táto skupina liekov môže pomôcť pri silnej psoriáze alebo ak liečba psoriázy nezaberá pomocou iných terapií. Medzi vedľajšie účinky patrí zápal pier alebo rednutie vlasov. A keďže retinoidy, ako napríklad acitretín (Soriatane), môžu spôsobiť vážne poškodenia plodu, ženy, ktoré chcú otehotnieť a užívali tento liek, musia po doužívaní počkať minimálne tri roky.
 • Metotrexát. Užíva sa orálne (Rheumatrex) a v rámci liečby psoriázy pomáha pri redukcii tvorby buniek. Tiež potláča zápal. U niektorých ľudí môže aj spomaliť postup psoriáznej artritídy. Metotrexát telo človeka dobre toleruje v malých dávkach, avšak niekedy môže spôsobiť podráždenie žalúdka, stratu chuti do jedla alebo únavu. Pri dlhodobom užívaní môže mať vážnejšie vedľajšie účinky, vrátane závažného poškodenia pečene a zníženej produkcie červených a bielych krviniek a krvných doštičiek.
 • Cyklosporín. Cyklosporín (Gengraf, Neoral) potláča imunitný systém a je podobný látke metotrexát v rámci svojej účinnosti. Je ho možné brať iba krátkodobo. Ako aj iné lieky potláčajúce imunitu, aj cyklosporín zvyšuje riziko infekcie a iných zdravotných problémov, vrátane rakoviny. Cyklosporín tiež zvyšuje riziko vzniku problémov s obličkami a s vysokým krvným tlakom – riziko sa zvyšuje s vyššími dávkami a dlhodobou terapiou.
 • Lieky upravujúce imunitný systém (biologiká). Mnoho z týchto liekov je povolených k užívaniu v rámci liečby stredne silnej alebo silnej psoriázy. Patrí sem etanercept (Enbrel), infliximab (Remicade), adalimumab (Humira), ustekinumab (Stelara), golimumab (Simponi), apremilast (Otezla), secukinumab (Cosentyx) a ixekizumab (Taltz). Väčšina z týchto liekov sa podáva injekčne (apremilast orálne) a používa sa u ľudí, ktorým na liečbu psoriázy alebo psoriáznej artritídy nezabrali iné metódy tradičnej liečby. Biologiká je potrebné užívať opatrne kvôli silným účinkom na imunitný systém a možnému zvýšenému riziku vzniku života ohrozujúcich infekcií. Pred začatím užívania týchto prípravkov musia byť pacienti vyšetrení na tuberkulózu.
 • Iné liečivá. Tioguanín (Tabloid) a hydroxyurea (Droxia, Hydrea) sú lieky, ktoré je možné podávať pacientom, ktorí neznesú iné prípravky.

Zohľadnenie liečby

Hoci lekári volia prípravky k liečbe psoriázy podľa závažnosti ochorenia a jeho druhu a tiež podľa zasiahnutej oblasti, tradičným prístupom je vždy začať so slabšími prípravkami – lokálne krémy a ultrafialová terapia (fototerapia) – u pacientov s typickými kožnými problémami (léziami) a následne, ak to bude potrebné, prejsť na silnejšie prípravky. Pacienti s vredovitou alebo erytrodermickou psoriázou, prípadne v spojení s artritídou, najčastejšie potrebujú systémovú terapiu už od začiatku liečby. Cieľom je vždy nájsť najúčinnejší spôsob pre spomalenie pretvárania buniek s čo najslabšími vedľajšími účinkami.

Potenciál pre druhy liečby v budúcnosti

Dnes je vo výskume množstvo nových liekov s potenciálom pre liečbu psoriázy. Tieto lieky sú zamerané na rôzne bielkoviny, ktoré spolupracujú s imunitným systémom.

Alternatívna medicína

Množstvo alternatívnych terapií tvrdí, že je schopných zmiernenia príznakov psoriázy, vrátane špeciálnych diét, krémov, doplnkov stravy alebo byliniek. Žiadna z nich avšak nebola zatiaľ potvrdená ako naozaj účinná. Niektoré alternatívne terapie sa zdajú byť bezpečné, dokonca aj nápomocné, pretože u mnohých ľudí zmiernili príznaky tohto ochorenia, ako napríklad svrbenie alebo tvorbu šupín. Tieto prípravky sú vhodné pre pacientov so slabšou psoriázou, a nie pre ľudí s vredovitou psoriázou, erytrodermou alebo artritídou.

 • Aloe vera. Extrakt z listov aloe vera v podobe krému redukuje začervenanie, tvorbu šupín, svrbenie a zápal. Aby ste videli nejaké výsledky, krém je potrebné nanášať niekoľkokrát denne po dobu jedného mesiaca alebo dlhšie.
 • Rybí olej. Omega-3 mastné kyseliny v doplnkoch stravy s obsahom rybieho oleja môžu znížiť mieru zápalu spojeného so psoriázou, hoci sú výsledky výskumov stále nejednoznačné. Užívanie 3 alebo menej gramov rybieho oleja denne je považované za bezpečné a vo všeobecnosti pre telo užitočné.
 • Mahónia cezmínolistá. Známa tiež ako dráč obyčajný, môže pri lokálnej aplikácii zmenšiť zápal a pomôcť pri problémoch so psoriázou.

Ak zvažujete využitie doplnkov stravy alebo inú alternatívnu terapiu pre zmiernenie problémov so psoriázou, poraďte sa s vašim lekárom. Pomôže vám dať si dokopy všetky klady a zápory konkrétnej alternatívnej liečby.

Životný štýl a domáce prípravky

I keď svojpomocné opatrenia nepomôžu pri vyliečení psoriázy, môžu pomôcť aspoň pri zlepšení vzhľadu a pocitu na poškodenej koži. Pomôcť vám môžu tieto body:

 • Denne sa kúpte. Denné kúpanie pomáha pri odstraňovaní šupiniek a upokojuje zápal na pokožke. Do kúpeľa môžete pridať kúpeľový olej, koloidný ovos, síran horečnatý alebo soľ z Mŕtveho mora. Pokúste sa nekúpať sa v horúcej vode a nepoužívajte ani drsné mydlá, ktoré by mohli príznaky ochorenia zhoršiť. Používajte iba mierne teplú vodu a jemné mydlá s pridanými olejmi alebo masťami. Namočte sa asi na 10 minút a potom sa len jemne osušte.
 • Používajte hydratačné prípravky. Po kúpeli si na pokožku naneste silnú vrstvu hydratačnej masti, ešte kým je vaša pokožka vlhká. Pri veľmi suchej pokožke uprednostnite olejčeky, ktoré sú o niečo účinnejšie než krémy alebo mlieka a zabraňujú vyparovaniu vody z pokožky. Počas studeného a suchého počasia bude potrebné aplikovať hydratačný prípravok aj niekoľkokrát denne.
 • Poskytnite vašej pokožke malé množstvá slnečného žiarenia. Kontrolované množstvo slnečného žiarenia môže pomôcť pri liečbe psoriázy, avšak príliš veľká dávka môže psoriázu zhoršiť a zvýšiť tak riziko vzniku rakoviny kože. Najskôr sa opýtajte vášho lekára, ako najlepšie využívať prirodzené slnečné žiarenie v rámci liečby vašej pokožky. Na určitý čas sa vystavte slnku a miesta, ktoré nie sú postihnuté psoriázou, si ochráňte opaľovacím krémom.
 • Vyhnite sa spúšťačom psoriázy. Naučte sa, čo u vás najviac spúšťa psoriázu alebo čo ju u vás zhoršuje, a týmto veciam sa vyhýbajte. Infekcie, poranenia na koži, stres, fajčenie alebo intenzívne vystavenie slnku – to všetko môže zhoršovať váš stav.
 • Nepite alkohol. Konzumácia alkoholu môže znížiť účinnosť niektorých prípravkov proti psoriáze. Ak máte psoriázu, nepite alkohol. Ak pijete, pite vždy s mierou.

Boj proti psoriáze a podpora

Boj proti psoriáze je náročný, najmä ak sa ochorenie rozšíri po veľkej časti tela alebo je viditeľné na ľahko dostupných, odhalených miestach, teda napríklad na tvári alebo na rukách. Veľkú prekážku tvorí hlavne stála prítomnosť tohto ochorenia a problém nájsť správny a účinný prípravok na jej liečbu.

Nižšie nájdete niekoľko spôsobov, ako si pomôcť pri liečbe a ako mať toto ochorenie pod kontrolou:

 • Vzdelávajte sa. Nájdite si o tomto ochorení čo najviac informácií a rovnako sa vzdelajte v oblasti liečby. Snažte sa spozorovať, čo je pre vás spúšťačom ochorenia a ako predísť zhoršovaniu vášho stavu. Poučte o týchto veciach aj ostatných – rodinu alebo priateľov – aby mohli na vás pozorovať zmeny a aby vás mohli podporiť pri liečbe.
 • Dodržiavajte odporúčania vášho lekára. Ak vám lekár odporučí určité prípravky a zmenu životného štýlu, dodržiavajte tieto pokyny. Ak vám niečo nie je jasné, opýtajte sa.
 • Nájdite si podpornú skupinu. Zvážte, že sa pridáte do skupiny, ktorej členovia trpia rovnakým ochorením a vedia, čím si prechádzate. Uľaví sa vám, ak sa o tom budete mať s kým rozprávať, najmä ak stretnete ľudí s rovnakými problémami. Spýtajte sa vášho lekára na skupiny pacientov so psoriázou alebo si takého skupiny vyhľadajte na internete.
 • Ak si myslíte, že je to potrebné, prekrývajte si postihnuté miesta. Počas dní, kedy sa cítite naozaj sebavedomo, prekryte si postihnuté miesta oblečením alebo použite kozmetické prípravky, ako napríklad make-up. Tieto produkty môžu zakryť začervenanie alebo iné prejavy psoriázy. Môžu avšak podráždiť pokožku, preto by sa nemali používať na otvorených ranách, zárezoch alebo na nezahojených léziách.

Ako liečiť psoriázu doma?

Okrem aplikácie rôznych krémov a požívania špeciálnych liekov môžete príznaky lupienky zmierniť aj inými krokmi. Tie si vyžadujú hlavne vašu vôľu, nakoľko nepôjde o ambulantné či predpisové liečenie. Prvým krokom k tomu, aby psoriáza ustúpila, je strava. Ako sme už vyššie uviedli, obezita, cigarety a alkohol sú jednými zo spúšťačov tohto ochorenia. Preto by bolo pre vás najlepšie všetky tieto faktory obmedziť, ak nie úplne vylúčiť. Rovnako dôležité je do svojho jedálneho lístka zaradiť viac omega 3 mastných kyselín, antioxidantov, probiotík, živín, vitamínov a vyhýbať sa „tučnému“ mäsu. Pokiaľ ste žena, veľmi dobrým riešením na zmiernenie príznakov psoriázy je aj tehotenstvo.

Ako vidíte, liečba atopického ekzému nemusí byť až taká komplikovaná, ako sa možno na prvý pohľad zdá. Na zmiernenie príznakov a možno až na úplné vyliečenie je ale o svojej diagnóze potrebné vedieť čo najviac a patrične k tomu sa aj správať. Zmena životného štýlu je jedným z hlavných krokov k úspešnej liečbe psoriázy. V správnej kombinácii s krémami, masťami, olejmi či šampónmi môžete docieliť to, v čo ste na začiatku diagnózy možno ani nedúfali. V neposlednom rade si uvedomte, že v tom nie ste sami. Na svete je niekoľko desiatok miliónov ľudí, ktorí sa s týmto problémom, a možno ešte v horšom štádiu, statočne dennodenne pasujú.

Psoriáza vo vlasoch

Psoriáza vo vlasoch je bežným kožným problémom tvoriacim vyvýšené, začervenané a často šupinaté fľaky. Na hlave sa môže objaviť ako jeden fľak alebo ako súbor škvŕn. Dokonca sa môže vyskytnúť na celej lebke, rozšíriť sa na čelo, krk alebo za uši.

Psoriázou vo vlasoch sa nie je možné nakaziť od iného človeka. Ako aj u iných druhoch, ani v tomto prípade nevieme čo ju spôsobuje. Lekári sú presvedčení, že jej pôvod má niečo spoločné s poškodením imunitného systému, v rámci ktorého rastú kožné bunky príliš rýchlo a formujú sa do takýchto fľakov. Vyššia pravdepodobnosť vzniku psoriázy je, ak ju máte v rodine.

Asi polovica zo 7,5 milióna Američanov so psoriázou – ktorá môže pôsobiť na akýkoľvek druh pokožky – má toto ochorenie práve vo vlasoch. Niekedy je to jediné miesto na tele, kde sa im toto ochorenie vyskytuje, ale takéto prípady sú zriedkavé.

Psoriáza vo vlasoch môže byť mierna, ba až takmer nepozorovateľná. Na druhú stranu, môže byť tiež závažná a dlhotrvajúca, spôsobujúca hrubé chrastovité rany. Intenzívne svrbenie môže mať vplyv na váš spánok a na každodenný život. Následné škrabanie môže viesť k infekciám kože a k vypadávaniu vlasov.

Príznaky

Medzi príznaky slabej psoriázy vo vlasoch radíme iba jemnú tvorbu šupín. Príznakmi stredne silnej psoriázy vo vlasoch sú:

 • Šupinaté, červené, hrčovité fľaky
 • Strieborno-biele šupiny
 • Lupiny a fliačiky
 • Suchá koža hlavy
 • Svrbenie
 • Pálenie alebo podráždenie
 • Vypadávanie vlasov

Samotná psoriáza vo vlasoch nespôsobuje vypadávanie vlasov. Príčinou straty vlasov je veľmi silné škrabanie pri šupinovitých miestach na hlave, používanie drsných prípravkov, a tiež stres, ktorý ale môže viesť k dočasnej strate vlasov. Našťastie vám vlasy dorastú po zahojení a vyčistení kože.

Ak máte niektoré z týchto príznakov, navštívte lekára alebo dermatológa, ktorý sa pozrie na vašu pokožku alebo vykoná biopsiu kože, aby vylúčil podobné príznaky, ako napríklad pri seboroickej dermatitíde.

Lokálne prípravky

Najskôr je potrebné používať prípravky, ktoré sa aplikujú priamo na pokožku hlavy, teda liečivé šampóny, krémy, gély, oleje, masti a mydlá. Niektoré sú voľnopredajné, no väčšina účinnejších a koncentrovanejších produktov je na predpis.

Voľnopredajné produkty často obsahujú jedno alebo dve oficiálne schválené liečivá proti psoriáze:

 • Kyselina salicylová
 • Uhľový decht

Produkty na predpis majú väčšinou vyššiu koncentráciu účinnej látky, buď jednej alebo viacerých, rovnako oficiálne schválených ako liečivo proti psoriáze:

 • Antralín, starší liek na predpis
 • Antimikróbne prípravky liečiace bakteriálne a kvasinkové infekcie spojené so psoriázou vo vlasoch
 • Kalcipotriol, silný derivát (iná forma) vitamínu D
 • Kalcipotriol a betametazón dipropionát (derivát vitamínu D spojený so silným steroidom)
 • Iné lokálne steroidy
 • Tazarotén, derivát vitamínu A

Aby fungovali, tieto prípravky je potrebné aplikovať priamo na lebku, a nie len na vlasy. Dodržiavajte potrebné pokyny, až kým neuvidíte želané výsledky. Prvé výsledky by sa mali objaviť až po 8 týždňoch. Keď sa psoriáza vyčistí, hlavu si stačí šampónovať dvakrát týždenne prípravkom s obsahom uhľového dechtu alebo s iným liečivom.

Profesionálne prípravky

Ak máte len slabú psoriázu vo vlasoch na niekoľkých miestach, lekár alebo dermatológ zváži vstreknutie steroidov priamo do týchto miest.

Ak príznaky nebudú ustupovať pri využití lokálnych prípravkov, pomôcť môže fototerapia s alebo bez laserového svetleného zdroja. Napríklad, excimerový laser sústreďuje svetlo vysokej intenzity na postihnuté miesto a zároveň nemá žiadny vplyv na zdravú pokožku. Ultrafialové svetlo (UV), niekedy aplikované aj pomocou ručného zariadenia, tzv. UV hrebeňa, je možné použiť na celej lebke. Ak máte veľmi riedke vlasy, prípadne vyholenú hlavu, lekár vám môže odporučiť krátke pobyty na slnku.

Liečivá pre závažnú psoriázu vo vlasoch

Ak máte stredne silnú alebo závažnejšiu psoriázu vo vlasoch, lekár vám môže predpísať lieky, ktoré budete užívať orálne alebo injekčne, cez ihlu priamo do žily. Medzi orálne podávané lieky patria:

 • kortikosteroidy
 • cyklosporín (Sandimmune)
 • metotrextát (Rheumatrex)
 • silná forma vitamínu A nazývaná derivát Soriatán

Tieto lieky môžu mať silné vedľajšie účinky, vrátane poškodenia pečene, a vyžadujú si dôkladnú lekársku starostlivosť. Je tiež dôležité vedieť, že orálne podávané vitamínové deriváty sú odlišné a omnoho silnejšie, než voľnopredajné vitamínové doplnky. Obyčajné doplnky stravy v podobe vitamínu A a D nepomáhajú.

Najnovšie oficiálne schválené liečivá sa nazývajú biologiká. Tieto lieky sa aplikujú injekčne, do žily, a ich funkcia spočíva v zabránení tvorby príliš veľkého množstva buniek. Podľa Americkej akadémie dermatológie najlepšie funguje sedem biologík:

 • Adalimumab (Humira)
 • Adalimumab-atto (Amjevita), biologicky podobný ako Humira,
 • Etanercept (Enbrel)
 • Etanercept-szzs (Ereizi), biologicky podobný ako Enbrel
 • Infliximab (Remicade)
 • Ixekinumab (Talz)
 • Secukinumab (Cosentyx)
 • Ustekinumab (Stelara)

Život so psoriázou vo vlasoch

Síce neexistuje žiadny liek na úplné vyliečenie tohto problému, ale v ponuke je mnoho prípravkov, ktoré pomôžu zmierniť príznaky výskytu psoriázy a zabrániť jej opätovnému objavovaniu. Ľudia, ktorí striktne dodržiavajú svoj liečebný plán, musia znášať rozšírenie psoriázy vo vlasoch iba zriedka a iba na krátku dobu.

Vhodné je navštevovať napríklad nejakú skupinu ľudí majúcich problém so psoriázou. Určite vám poradia a povedia, ktoré prípravky fungujú najlepšie. V takejto skupine sa zbavíte stresu a smútku z vášho zdravotného stavu.