Kruhy pod očami trápia každého

Medzi bežnými ľudskými estetickými problémami, ktoré ale môžu symbolizovať aj vážnejšie ochorenie, sa nachádzajú aj tmavé kruhy pod očami. Paleta ich odtieňov je skutočne široká. Niekto ich môže mať dočervena, iný dofialova, niektorí ich majú silno hnedé, ba až čierne.

Ale pozor, netreba si ich mýliť s modrinami tzv. monoklami, nakoľko ich príčina je fyzického charakteru. Hneď na začiatku uvedieme, že kruhy a vačky pod očami sú dve rozdielne veci, ktoré majú iné podstaty a len veľmi zriedkavo spolu súvisia. Takisto ich vznik neovplyvňujú ani červené či krvavé oči, pokiaľ nesúvisia s únavou či alergiou. V našom článku sa vám však posnažíme priblížiť všetky podstatné informácie o tomto estetickom probléme, ako aj to, ako ich odstrániť.

Ktorá kategória obyvateľstva je nimi ohrozená najviac?

Nedá sa presne povedať, na koho sa tmavé kruhy pod očami usadia najčastejšie. Nikto preto nemôže byť prekvapený, ak sa ráno zobudí a v zrkadle uvidí tento postrach, hoci sa s ním doposiaľ ešte nestretol. Nočnú moru predstavujú hlavne pre ženy, ktoré si na svoj zovňajšok potrpia omnoho viac, ako ich silnejšia polovička.

Nie je ale žiadnou novotou, že sa objavujú aj u mužov, u detí, u dojčiat, u seniorov, teda skutočne u každého. Pokiaľ nejde o dedičný problém, pigment sa pod očami usádza aj starnutím, čo spôsobí vznik kruhov, ktorých sa už len tak bežným spôsobom nezbavíte. Okrem týchto prípadov existuje niekoľko krokov, ako s nimi nadobro zatočiť. A tie vám samozrejme aj nižšie predstavíme.

Čo ich spôsobuje?

Nie je len jedna príčina toho, čo spôsobuje kruhy pod očami. Je ich hneď niekoľko. Niektoré súvisia so zlým životným štýlom, iné so zdravotným problémom a iné sú zas otázkou dedičnosti. Práve posledný faktor je najmenej prijateľný pre ženské pohlavie. No dostatočne uspokojivé pre nich by malo byť, že aj na toto existuje riešenie. Kruhy pod očami sú viditeľné a vznikajú hlavne preto, lebo pokožka okolo zrakového ústrojenstva je najtenšia a je na nej možné badať aj tie najmenšie zmeny a zafarbenie.

  1. zlý životný štýl

Modrý panáčikAk sme uviedli, že kruhy pod očami vznikajú aj v dôsledku zlého životného štýlu, mali sme konkrétne na mysli nasledujúci fakt. Dnes mnoho ľudí holduje cigaretám a alkoholu, a práve to sú jedni z príčin vzniku tohto estetického problému. Rovnako to ovplyvňuje aj nedostatočný spánok, nakoľko sa únava neprejavuje len unavenými červenými očami, ale aj kruhmi pod nimi. Veľký vplyv na ich vznik má aj nevyvážená strava, napr. konzumácia príliš mastného, príliš slaného, málo zeleniny, výživných látok atď.

Kruhy však môžete mať aj zdanlivo, a to hlavne vtedy, ak vás už začínajú trápiť vrásky, alebo vám oťažievajú viečka, nakoľko vtedy ide len o vrhnutý tieň a nie o reálny problém. Ako určite všetci vieme, slnko a jeho energia, sú zdraviu veľmi prospešné. Avšak aj ono môže mať na svedomí tento problém, rovnako ako užívanie antikoncepcie, častý plač či stres.

  1. zdravotný stav

LekárničkaAk ste týmto problémom doposiaľ netrpeli, no začína vás trápiť čoraz častejšie, ba bez toho, aby sa vám ho podarilo zbaviť, príčina môže byť aj inde. Kruhy pod očami môžu signalizovať nielen nedostatok vitamínu A, ale aj alergiu. Obličky sú ďalším orgánom, ktorý vie týmto spôsobom zvoniť na poplach. Signalizuje tým, že vaše telo trpí nedostatkom príjmu tekutín. V tomto prípade teda ide aj o chybu životného štýlu s následkom na zdraví. Dbajte na to, aby ste pili toľko tekutín, koľko vaše telo potrebuje. Na druhej strane to nie je dobré s nimi ani prehnať, nakoľko veľký prísun vody môže pod očami spôsobiť vačky. Ďalším zdravotným faktorom vzniku tmavých kruhov pod očami je anémia a podvýživa.

Tento problém sa môže objaviť aj pri invazívnych činoch, akými sú napr. úraz hlavy, operácie na tvári, plastické zákroky, zlomeniny na tvári, náhla zmena tlaku (napr. pri potápaní), ale napríklad aj zvracanie či len pocity na dávenie.

Ako sa zbaviť kruhov pod očami?

Našťastie, na každý typ problému existuje nejaké riešenie. V prípade, že máte podozrenie, žeby príčina nepochádzala zo zlého zdravotného štýlu, odporúčame sa buď obrátiť na všeobecného doktora, alebo na dermatológa. Správni odborníci vám v riešení problémov, akými sú aj kruhy pod očami, pomôžu určite lepšie a rýchlejšie, ako keď sa príčinu vašich problémov budete snažiť zistiť svojpomocne. Aké sú ale vaše iné možnosti, ktoré môžete využiť aj doma a čo na nich skutočne zaberá?

  1. Maskovanie

ŠtetecPrvá myšlienka, ktorá nám pri rannom pohľade do zrkadla napadne je, ako zakryť tie nepekné tmavé kruhy pod očami, ktoré vám nielen pridávajú na veku, ale aj ubúdajú na nálade a na kráse? Jednou z možností bojovania je využiť krycí krém resp. korektor, ktorý sa vie dokonale prispôsobiť farbe vašej pleti. Prípadne si už zakúpite taký, ktorý vašu farbu má a problém sa rýchlo „stratí“.

  1. Zlepšite svoj životný štýl

Ak sa chcete kruhov pod očami nadobro zbaviť, pridajte si do jedálnička viac vody, zeleniny, vitamínov A a D. Problémy môžu ustúpiť, aj keď si doprajete dostatočný spánok a šport, ktorý odbúrava stres. Nie nadarmo sa hovorí v zdravom tele, zdravý duch.

  1. Využívajte kozmetické prípravky alebo domáce kúry

KozmetikaNa prevenciu pred kruhmi pod očami sa určite odporúča využívať aj pomoc rôznych hydratačných krémov, gélov či masiek, ktoré skutočne dokážu nielen zabrániť ich vzniku, ale aj ich eliminovať. Dermatológovia odporúčajú v prípade týchto problémov využívať krém na zosvetlenie a rozjasnenie pokožky. K ich odstráneniu prospieva aj maska na kruhy pod očami na spanie, ktorú môžete v niektorých prípadoch využívať za studena, ale aj za tepla. Dokáže vplývať aj na iné problémy s očami a ich okolím súvisiacimi.

Obrátiť sa ale môžete aj na pomoc domácich receptov. Medzi najznámejšie a najobľúbenejšie metódy odstránenia kruhov pod očami patrí aj aplikácia uhorky. Tá dokáže pokožku zosvetliť a dokonca aj pozitívne vplýva na opuchy a začervenanie. Iné metódy vyzdvihujú priamu aplikáciu zemiaka, zeleného čaju, mandľového oleja, mäty, mlieka, paradajky atď. Sú pre vás tieto domáce recepty dostatočne presvedčivé?

  1. Laserový zákrok

Úplné odstránenie kruhov pod očami docielite aj vtedy, ak sa rozhodnete pre väčší zákrok, akým je aj laserová operácia. Hlavne sa odporúča vtedy, ak už ide o prirodzene nezvratnú pigmentáciu, týkajúcu sa hlavne staršej vekovej kategórie. Laser dokáže vytiahnuť pigment a jemnej pokožke vrátiť pôvodné zafarbenie. Je určite potrebné počítať aj s vyššou cenou zákroku.

Záver

Kruhy pod očami sú generačným problémom, ktorý nemusí byť vždy dedičný, ale môže naznačovať buď chybu životného štýlu alebo zdravotného stavu. V každom prípade sa tento príznak neodporúča podceňovať, nakoľko nemusí predstavovať len estetickú chybu, ale aj tú zdravotnú. Preto nie je na škodu denne si dopriať dostatok vody, vitamínov, ovocia a zeleniny, ktoré tento problém dokážu zvrátiť.

Ak ním trpíte aj vy, veríme, že čím skôr odhalíte jeho príčinu a že čoskoro zmizne. Určite k tomu prospeje aj využívanie kozmetických prípravkov. V rámci nich sa mnohým osvedčila aj maska na kruhy pod očami, ktorá sa môže aplikovať v noci, ale aj zrána, teplá, ale aj studená. Niektoré tieto masky dokonca pôsobia aj na iné nepríjemné zdravotné a estetické problémy s očami súvisiacimi, čo uvíta nejedna žena a muž. Zistite si hoc aj na internete skúsenosti zákazníkov a raz a navždy s kruhmi pod očami zatočte.