Krém proti vráskam: ako dosiahnuť mladšie vyzerajúcu pleť

Majú bežne dostupné krémy proti vráskam naozaj schopnosť redukovať výskyt jemných liniek a vrások? Odpoveď závisí od mnohých faktorov.

Mnoho krémov proti vráskam predávaných v bežných obchodoch, drogériách alebo na internete, sľubuje redukciu vrások a zabránenie alebo nápravu poškodenia pleti spôsobeného pôsobením slnka.

Najúčinnejší prostriedok pre hladkú pleť

Goji krém

Fungujú tieto prípravky? Často to samozrejme závisí od konkrétnych ingrediencií a tiež od dĺžky používania. Keďže tieto voľnopredajné (nie na predpis) krémy proti vráskam nie sú klasifikované ako liečivá, nemusia prechádzať procesom vedeckého skúmania ich skutočnej účinnosti.

Ak hľadáte prostriedok pre facelifting vo fľaštičke, pravdepodobne ho nenájdete medzi voľnopredajnými krémami proti vráskam. Výhody týchto produktov sú prinajlepšom iba mierne.

Bežné ingrediencie v krémoch proti vráskam

Účinnosť krémov proti vráskam závisí najmä od aktívnej látky alebo látok. V nasledujúcom zozname nájdeme niektoré z bežných ingrediencií, ktoré naozaj pomáhajú proti výskytu vrások:

 • Retinol. Retinol je vlastne zlúčenia vitamínu A. Je to prvý antioxidant, ktorý sa používal vo voľnopredajných krémoch proti vráskam. Antioxidanty sú látky, ktoré neutralizujú voľné radikály – nestabilné molekuly kyslíka, ktoré rozkladajú bunky kože a spôsobujú vrásky.
 • Vitamín C. Ďalší schopný antioxidant, vitamín C, môže pomôcť v rámci ochrany pleti pred poškodením vplyvom slnka. Pred a medzi aplikáciami je potrebné, aby ste krémy proti vráskam s obsahom vitamínu C skladovali na mieste bez prístupu vzduchu a slnečného žiarenia.
 • Hydroxy-kyseliny. Alfa-hydroxy-kyseliny, beta-hydroxy-kyseliny (kyselina salicylová) a poly-hydroxy-kyseliny sú exfolianty — látky odstraňujúce vrchnú vrstvu starej, odumretej kože a stimulujú rast hladkej, rovnomerne pigmentovanej novej pokožky.
 • Koenzým Q10. Táto ingrediencia pomáha pri redukcii jemných vrások okolo očí a chráni pokožku pred poškodením vplyvom slnka.
 • Peptidy. Táto ingrediencia sa používa v produktoch, ktoré liečia rany, naťahujú znamienka a najnovšie aj v krémoch, ktoré vyhladzujú vrásky.
 • Čajové extrakty. Zelený, čierny a oolong (tmavý čínsky čaj) čaj obsahuje zlúčeniny s antioxidantmi a protizápalovými látkami. Extrakt zo zeleného čaju nájdeme v krémoch proti vráskam najčastejšie.
 • Extrakt z hroznových semienok. Okrem antioxidačných a protizápalových vlastností má extrakt z hroznových semienok aj schopnosť liečenia rán.
 • Nikotínamid. Účinný antioxidant – je to látka blízka vitamínu B3 (niacín). Pomáha redukovať stratu vody v pokožke a môže zlepšiť elasticitu pleti.

Žiadna záruka: hodnotenie bezpečnosti a účinnosti

Pri výbere vhodného krému proti vráskam určite zvážte nasledovné body:

 • Cena. Cena nemá žiadny vplyv na účinnosť. Krém proti vráskam, ktorý je niekoľkonásobne drahší, než iný, omnoho lacnejší krém, vôbec nemusí byť účinnejší.
 • Menšia dávka. Voľnopredajné krémy proti vráskam obsahujú menšiu koncentráciu aktívnych látok, v porovnaní s krémami na predpis. Preto sú výsledky (ak sa vôbec nejaké ukážu) veľmi obmedzené a krátkodobé.
 • Rozmanitosť ingrediencií. Neexistujú žiadne dôkazy o tom, že pridanie dvoch alebo troch ďalších ingrediencií vám spolu zaručí lepší účinok, než len jedna aktívna látka.
 • Denné používanie. Pred spozorovaním nejakých výsledkov budete určite musieť používať krém proti vráskam jeden alebo dvakrát denne, po dobu minimálne niekoľkých týždňov. Ak produkt prestanete na určitý čas používať, je pravdepodobné, že sa o krátky čas ocitnete tam, kde ste boli aj pred jeho používaním.
 • Vedľajšie účinky. Niektoré produkty môžu spôsobiť podráždenie pleti, akné, zapálenie alebo začervenanie. Pred použitím si určite prečítajte príbalový leták a dodržiavajte inštrukcie pre používanie produktu, aby ste obmedzili možný výskyt vedľajších účinkov.
 • Individuálne rozdiely. To, že vaša kamarátka miluje tento produkt a funguje na nej na 100% neznamená, že bude rovnako účinný aj na vašej pleti. Ľudia majú rozdielne typy pleti a žiadny produkt nefunguje rovnako na každého.

Režim proti vzniku vrások

Krém proti vráskam môže zredukovať výskyt vrások na vašej tvári. Závisí to avšak od frekvencie používania, od druhu a množstva aktívnej látky v kréme a tiež od veľkosti vrások, ktoré sa snažíte odstrániť.

Ak chcete z vášho režimu starostlivosti o pleť odstrániť všetky nejasnosti, skúste tieto spoľahlivé metódy pre zlepšenie a udržanie si krásnej a mladej pleti.

 • Chráňte si pleť pred slnkom. Vystavenie UV žiareniu zrýchľuje prirodzené starnutie pleti, tvorbu vrások a drsnej, fľakatej pokožky. Faktom je, že vystavovanie sa slnku je dôvodom číslo 1 v rámci tvorby znakov starnutia pleti alebo nerovnomernej pigmentácie. Chráňte si svoju pleť – zabránite tým vzniku vrások – obmedzením času stráveným na slnku. Vždy si oblečte ochranné oblečenie a klobúk alebo inú ochranu hlavy. Takisto je vhodné celoročne používať opaľovacie krémy na miestach vášho tela, ktoré bývajú vystavené slnečnému žiareniu.
 • Vyberajte si produkty, ktoré obsahujú aj opaľovací krém. Pri výbere produktov starostlivosti o pleť si vyberajte také, ktoré v sebe obsahujú SPF s faktorom aspoň 15. Takisto si vyberajte produkty, ktoré ponúkajú ochranu širokého spektra, vrátane UVA a UVB žiarenia.
 • Používajte hydratačné prípravky. Suchá pokožka mení hydratované bunky na spľasnuté, čím sa tvoria jemné linky a vrásky. Hydratačnými prípravkami síce nezabránite vzniku vrások, ale zato môžu dočasne prekryť jemné linky alebo malé vrásky.
 • Nefajčite. Fajčenie spôsobuje zužovanie ciev v okrajových vrstvách pleti. Takisto ničí kolagén a elastín – látky, ktoré dodávajú pleti silu a elasticitu. Fajčením pokožka začína ochabovať a predčasne sa začnú vyskytovať vrásky.

Dermatológ vám pomôže vytvoriť osobný plán starostlivosti o pleť po určení presného typu vašej pokožky. Takisto zhodnotí stav vašej pleti a odporučí vám produkty, ktoré budú pre vás najúčinnejšie. Ak chcete rýchlejšie a viditeľnejšie výsledky, dermatológ vám môže odporučiť liečivá na vrásky, vrátane krémov na predpis, injekcie s látkou botox alebo techniky pre obnovu povrchu pokožky.

Vrásky sú problémom oslabenej pružnosti pleti

Starnutie tela a chabnutie kože je veľmi ťažké spomaliť, nieto úplne zastaviť, nakoľko ide o prirodzený jav. Dnešok sa však od čias minulých líši vo veľkej miere. Každá a jedna látka je pomaly, ale isto podrobená výskumu a tak vieme s istotou povedať, ktorá zložka na čo pozitívne, v horšom prípade negatívne vplýva. Preto každý, kto sa obáva nejakej choroby alebo rôznych vizuálnych zmien im môže vďaka súčasným poznatkom predísť. Stačí len rešpektovať niekoľko zásad a snažiť sa robiť čo najmenej prešľapov týkajúcich sa zdravotného štýlu. Jedným z takých problémov, ktorý trápi hlavne ženy, napriek tomu, že postihuje aj mužov, sú aj pribúdajúce vrásky. Predísť ich vzniku je veľmi ťažké, ale nie nemožné. No určite nemožno očakávať, že sa im budete vyhýbať až do ďalekej staroby. Aspoň teda nie prirodzenou cestou…

Čo sú vrásky a kde sa objavujú?

K tomuto výrazu by sme mohli priradiť viacero definícií, pričom exaktná je len jedna. Na základe vonkajších prejavov ich môžeme nazvať neestetickými ryhami znázorňujúce buď začiatok starnutia alebo život plný starostí. Mimo vizuálneho hľadiska sa však tento prirodzený problém dá vysvetliť aj z jeho vnútornej stránky. Vrásky jednoducho vznikajú v dôsledku straty proteínov, podkožného tuku a  kolagénu, čím sa stráca pevnosť a pružnosť pokožky a stenčuje sa jej stena. Na druhej strane vznikajú kvôli bežným mimickým pohybom tváre, ktoré sa nedajú úplne eliminovať. Jedine ak prísne kontrolovať.

Najčastejšie sa vyskytujú na mieste najviac vystavenému slnečnému žiareniu a iným externým vplyvom. Áno, vrásky sú hlavne problémom objavujúcim sa na tvári, pričom sa vyskytujú hlavne okolo očí, úst, na čele, pod očami, medzi obočím, nad hornou perou a dokonca aj na krku. Časté sú aj na rukách či na lakťoch. Kryté časti tela sú pred týmto estetickým problémom v bezpečí.

Aké sú rizikové kategórie?

Dá sa povedať, že jedinými ľudskými tvormi chránenými pred vráskami sú deti, ktoré majú v pokožke najviac kolagénu, vitamínov a majú najväčšiu schopnosť regenerácie resp. obnovy buniek. Čím viac človek starne, tým viac stráca schopnosť tvorby látok podporujúcich elasticitu. Ak sa k tomuto faktu pridajú aj externé činitele, o ktorých sa zmienime nižšie, tvorba vrások môže začať už vo veľmi skorom veku. Postihuje ako ženy, tak aj mužov, i keď hlavne to nežnejšie pohlavie ich vníma ako oveľa väčší problém, ktorého sa je potrebné zbaviť čím skôr prípadne oddialiť jeho vznik.

Aké sú príčiny vzniku vrások?

 1. vek – ako sme už uviedli vyššie, nezvratnou príčinou vzniku jemnejších či hrubších rýh na tvári či na inej časti tela je starnutie. Skôr či neskôr dôjde na každého z nás…
 2. genetika – nielen vek je veľkým činiteľom vzniku tohto problému. To, kedy sa na vás prvé vrásky objavia, môže byť aj vrodené. Vplyv na to má napr. aj farba pokožky či tuk v tele. Ľudia so svetlou kožou a s menším množstvom telesného tuku sú na ich vznik náchylnejší, zatiaľ čo u prirodzene tmavších ľudí a u tých s väčším množstvom telesného tuku sa objavujú len s veľmi jemnými líniami, ak vôbec.
 3. slnečné žiarenie – najdôležitejším externým faktorom strácania elasticity pokožky a tým pádom aj vzniku vrások, je slnko. Našťastie, na našom území nesvieti v takej intenzite ako v okolí rovníka či v prímorských oblastiach, no také teploty môže z času na čas dosiahnuť aj u nás. Tvár prípadne inú odhalenú časť tela si je potrebné pred slnkom chrániť napr. aj krémami s ochrannými faktormi, nakoľko slnko neberie ohľad na nikoho.
 4. životný štýl – zlý štýl života vie pokaziť celé zdravie, nielen zovňajšok tela. Na obmedzenie vzniku vrások je preto nevyhnutný dostatočný pitný režim (nie alkohol, len voda), dostatočný spánok (najlepšie od 7-9 hodín, hlavne po 30 roku života), relax či športovanie. Zvýšený príjem omega 3 mastných kyslín v podobe rýb, orechov či iných potravín, ktoré ich obsahujú, je proti vráskam úspešnou zbraňou. Rovnako prospešné je zvýšiť príjem vitamínu C, zeleniny, kapusty, špenátu, strukovín, sóje atď. Na vzhľade pokožky človeka sa najhoršie prejaví fajčenie, aj pasívne, a stres. Preto sa snažte týmto činiteľom úplne vyhýbať.

Existuje účinná prevencia?

Vzniku prípadne zvýrazneniu vrások sa je možné vyhnúť dodržiavaním vyššie zmienených zásad. A teda je potrebné popracovať na životnom štýle, na stravovacích návykoch, ako aj na dlhodobom vystavovaní sa na slnku. V každom prípade je na trhu množstvo prípravkov, ktoré obsahujú látky schopné hydratovať a vyhladiť pokožku. Aj u nás môžete nájsť nejeden krém, sérum, olej či pleťové masky na vrásky, pričom povedať jednoznačne, ktorý je ten najlepší, je veľmi náročné. Všetko závisí od vášho aktuálneho stavu pokožky, veku, ako aj od zloženia daného prípravku.

Každopádne, dennodenná (ranná a/alebo večerná) aplikácia takýchto produktov nie je nikdy na škodu, ba práve naopak. Dôležitým je ale vybrať si taký produkt, ktorý vašej pleti vyhovuje. Ak vás trápi len okolie očí, takisto je vám na pultoch predajní či lekární k dispozícii nejeden očný krém proti vráskam od 25, 30, 40, 50, ale aj 60 rokov. Podľa toho, aký máte vek sa líši aj zloženie jednotlivých produktov. Pri prípravkoch určených staršej vekovej kategórii je možné očakávať koncentrovanejšie zloženie než pri prípravkoch určené pre mladšie ročníky. Preto je každý produkt tohto typu označený vekovou kategóriou, ktorej je určený.

Počuli ste už o tvárovej gymnastike? Ide o kombináciu masáže a pohybov tváre, ktoré majú za cieľ zvýšiť prekrvenie pokožky a tým spomaliť vznik prípadne aj zjemniť už vzniknuté ryhy. Táto gymnastika a cviky tváre proti vráskam majú na celom svete mnoho prívržencov, ktorí ich pozitívny účinok dokazujú vlastným výzorom.

Odstránenie vrások

Ak ste na svojej tvári, krku, dekolte či na inej časti tela spozorovali jemné alebo silnejšie ryhy naznačujúce prítomnosť tejto estetickej „chyby“, nie je potrebné panikáriť. V súčasnosti je množstvo spôsobov, ako nimi zatočiť. Niektoré sú invazívne, iné zas povrchové. Povrchové zjemnenie môžete dosiahnuť krémom proti vráskam (podľa vekovej kategórie 25, 30, 35, 40, 45, 50, 60…) napr. aj s kyselinou hyalúronovou, aplikáciou pleťových masiek, rôznych sér, olejčekov, ale aj prírodnými cestami.

Mimo kúpnych prípravkov si môžete z prírodných surovín vyrobiť liečebnú kúru aj doma. Domáca maska na tvár proti vráskam môže mať rôzne zloženie a existuje nejeden recept, ktorý by mal tento problém ak už nie odstrániť natrvalo, tak aspoň zjemniť. Hovorí sa o čarovnom efekte vaječných bielok, mlieku a jabĺk, ananásu, kurkumovej pasty, banánovej masky, o aplikácii kokosového oleja, bambuckého masla, hrozna, medu, zázvoru atď.

Vyhladenie a odstránenie vrások pod očami, okolo úst, ale aj z celej tváre a z celého tela môžete docieliť aj invazívnejšími metódami. Pomocou ihiel, brúsiek a neinvazívne pomocou laserov. Určite je každému známe napúšťanie svalov tváre kolagénom alebo botoxom, ktorý môže v nadmernom množstve viac uškodiť ako prospieť. Takéto typy zákrokov sa však vykonávajú odborníkmi v špecializovaných dermatologických a estetických centrách. Laickejšou verziou domácej eliminácie mimických alebo vekových rýh môže byť aj špeciálna žehlička na vrásky. Ide o zjednodušenú verziu prístroja v kozmetických centrách. Takže ako ste si mohli prečítať, možností zbavenia sa estetických problémov tohto typu máte skutočne neúrekom.

Ako si vybrať ten najlepší prípravok?

Ten najlepší krém, sérum, olej, doplnok výživy  či pleťovú masku proti vráskam si dnes môžete nájsť veľmi rýchlo, napríklad aj na základe online recenzie. Najlepšie na tom je, že nájsť môžete aj také prípravky, ktoré sú určené aj pre mužov. Veď aj muži sa chcú vo svojom tele cítiť dobre a atraktívne. Ak neviete, čo vlastne hľadať, poradíme vám. Jedny z najlepších zložiek pozitívne pôsobiacich na tento estetický problém sú kyselina hyalúronová, keratín, kolagén, retinol, peptidy či hydroxykyseliny. Preto, ak v zložení obyčajného krému, prípadne pri špeciálnom produkte napr. na očné vrásky, nájdete niektorú z týchto zložiek, viete, že pôsobia na pevnosť a pružnosť pokožky.

Ak spadáte do kategórie 35+ a doposiaľ ste sa o tento problém nezaujímali, je najvyšší čas sa začať o svoju pleť starať. Čím neskôr začnete, tým ťažšie vznik rýh spomalíte. Kombináciou rôznych krémov, olejov, sér, pleťových masiek či doplnkov výživy a zdravšieho životného štýlu je boj proti vráskam vyhratý! Bojujte už teraz…