Ako sa zbaviť akné?

Pochopenie základov

Pre pochopenie ako sa zbaviť akné (vyrážok) je nutné pochopiť základné fakty o tomto probléme. Akné je v určitej fáze života pre každého človeka bežnou záležitosťou. Každý z nás zažil obdobie výskytu pupienkov na svojej tvári.

Všetko sa to začína, keď maz vylučovaný z mazových žliaz na pokožke upchá malé otvory vlasových folikul (upchaté póry). Ak sú tieto otvory veľké, pri ich upchatí môžeme na tvári vidieť čierne bodky, teda malé ploché škvrny s čiernym zafarbením. Ak sú otvory len malé, upchanie zostane v podobe bielych bodiek: malé pupáčiky prirodzenej mäsitej farby. Oba druhy upchatých pórov sa môžu vyvinúť v napuchnuté, tvrdé, zapálené miesta alebo veľké uhry, prípadne hlbšie hrče alebo napuchnuté uzliny. Uzlinové akné, tiež nazývané cystické akné, je závažnejšie a môžeme ho vidieť v podobe tvrdých opuchlín pod povrchom pokožky. Toto miesto je zapálené, citlivé a niekedy aj infikované.

Hoci je akné problémom hlavne v puberte a počas dospievania, objavuje sa aj u asi 20% dospelých ľudí. Vyrážky sa obvykle začínajú prejavovať v puberte medzi 10. až 13. rokom života a horšie je u ľudí s mastnou pleťou. S týmto druhom akné mladí ľudia bojujú asi päť až desať rokov a najčastejšie sa ho zbavia okolo dvadsiatky. Objavuje sa u oboch pohlaví, i keď u dospievajúcich chlapcov môže mať akné aj závažnejšie podoby. U žien bývajú prejavy vyrážok o niečo miernejšie, čo platí aj vo vyššom veku, teda okolo 30 rokov a viac.

Vyrážky sú najčastejšie na tvári, ale môžu sa vyskytnúť aj na krku, hrudníku, chrbte, ramenách alebo na rukách.

I napriek mnohým presvedčivým tvrdeniam nie je akné spôsobené nesprávnou stravou, nedostatočnou hygienou, ani nekontrolovaným sexuálnym apetítom. Pravdou je, že v rámci výskytu tohto problému hrá dôležitú úlohu hlavne genetika, dedičnosť a hormóny. Odopieranie si čokolády alebo drhnutie tváre 10 minút denne nezmení vaše predispozície k nepeknému, niekedy bolestivému a často zahanbujúcemu akné.

Čo spôsobuje vznik akné?

Príčina vzniku nie je celkom jasná. Zatiaľ vieme, že stres môže akné zhoršovať, nie však primárne spôsobovať jeho vznik.

Hormóny. Bežný výskyt akné sa u dospievajúcich začína zmenou hladiny hormónov v tele. Počas puberty produkuje telo chlapca i dievčaťa veľké množstvo androgénov, teda mužských pohlavných hormónov, kam patrí aj testosterón. Testosterón dáva telu signály na produkciu väčšieho množstva kožného mazu v mazových žľazách.

Baktérie. Nadbytok kožného mazu upcháva otvory vo vlasových folikuloch, najmä na tvári, krku, hrudníku a na chrbte. V týchto miestach sa darí baktériám, z ktorých sa následne na povrchu pokožky tvoria čierne bodky alebo biele pupienky známe ako uhry. Niekedy toto upchatie spôsobí zničenie steny vlasového folikulu. V takom prípade sa kožný maz „vylieva“ do okolitých tkanív a vytvorí sa vred alebo červený pľuzgier – tzv. zápalové akné. Väčšie, citlivejšie vredy sa nazývajú uzlinové hrče.

Podľa druhu piluliek môžu u žien niektoré antikoncepčné tabletky podporovať vznik akné, no u iných žien to môže byť práve naopak. Niektoré injekčné antikoncepčné prípravky a vnútromaternicové antikoncepčné zariadenia môžu tiež spôsobiť vznik vyrážok. K výskytu silného akné môžu prispieť aj steroidy u kulturistov alebo u iných športovcov.

Akné ako také má mnoho poddruhov. Detské akné, tzv. „acne neonatorum“ a „acne infantum“, sa z času na čas vyskytuje u novorodeniatok a malých detí. Obvykle postihuje chlapcov. Na tvári sa v tomto prípade objavia malé vredy, ktoré sa vytratia po niekoľkých týždňoch bez akýchkoľvek ťažkostí. Acne infantum môže trvať dlhšie, môže byť závažnejšie a môže spôsobovať jazvy.

Ľudia, ktorí si prešli dospievaním bez akné, môžu byť v určitých prípadoch náchylní na prejavy akné v dospelosti. Napriek normálnemu zvýšeniu androgénov počas puberty niektorí lekári veria, že výskyt akné má toho menej spoločné so zvýšením hladiny androgénov, než s tým, ako pokožka daného človeka reaguje na zvýšenie tvorby kožného mazu alebo na baktérie spôsobujúce vznik vyrážok. Baktéria Propionibacterium acnes sa prirodzene vyskytuje v zdravých vlasových folikuloch. Ak sa ich vo folikule nahromadí príliš veľa, môžu začať tvoriť enzýmy rozkladajúce kožný maz a tak spôsobiť zápal. Na túto reakciu sú niektorí ľudia citlivejší v porovnaní s ostatnými. Hladina kožného mazu, ktorá u jedného človeka spôsobí vznik jednej alebo dvoch vyrážok, môže u iného človeka spôsobiť „záplavu“ akné alebo aj vznik akútneho cystického akné.

Aké sú príznaky akné?

Toto sú príznaky:

 • Nepoddajné, vracajúce sa červené vredy alebo opuchy na koži, tiež nazývané ako pupienky. Opuch sa môže zapáliť a naplniť hnisom. Obvykle sa vyskytuje na tvári, čele, nose, okolo úst, krku, hrudníku, ramenách, krku alebo na vrchnej časti chrbta, ale aj na zadku.
 • Tmavé fliačiky s otvorenými pórmi (čierne bodky)
 • Maličké biele hrčky pod kožou bez viditeľného otvoru (biele hlavičky)
 • Červený opuch alebo vred viditeľne naplnený hnisom
 • Hrče alebo zdurené uzliny pod kožou, často zapálené, naplnené tekutinou, citlivé. Môžu nadobudnúť veľkosť až jedného palca (2,5 cm).

Pri výskyte akné je potrebné volať lekára, ak:

 • ste z vášho akné nešťastný alebo sa cítite veľmi nepohodlne
 • máte z akné jazvy
 • vám akné vytvára na postihnutom mieste tmavé fľaky
 • máte závažný druh akné, ktorý pod kožou vytvára hrče a odolné vyrážky. Dermatológ vám vtedy odporučí lieky na predpis, aby ste mali tento problém pod kontrolou a aby sa vám netvorili  jazvy.
 • vaše akné nereaguje na liečbu voľnopredajnými prípravkami. Možno budete potrebovať lieky na predpis.

Aké spôsoby liečby poznáme?

Občasný výskyt pupienkov je normálny a dá sa celkom úspešne zakryť. Ak používate prípravky na prekrytie akné, tieto krémy a rozličná kozmetika by mali mať hlavnú ingredienciu vodu. Aj pri hojnom výskyte vyrážok, ak ho nie je možné eliminovať, vám výrazne pomôžu bežne dostupné prípravky.

Najlepšie prípravky zabraňujú tvorbe kožného mazu, obmedzujú množenie baktérií alebo podporujú tvorbu buniek v neupchatých póroch. Keďže mnoho prípravkov so sebou môže niesť aj vedľajšie účinky, každý nový pacient s akné by sa pred vyskúšaním nejakého nového prípravku mal mať na pozore. Ľudia, ktorým akné na tvári znižuje sebavedomie alebo ich robí nešťastnými, rovnako ako aj ľudia s akné, ktoré im na tvári zanecháva jazvy, prípadne ľudia s veľmi vážnym stupňom výskytu akné, by určite mali navštíviť dermatológa.

Voľnopredajné prípravky proti akné

Mydlo a voda. Jemné vyčistenie tváre mydlom a vodou nie viac ako dve minúty denne môže výrazne pomôcť v boji proti akné. Neodstráni to avšak vyrážky, ktoré už na tvári máte. Agresívnym drhnutím sa môžete poraniť alebo si spôsobiť vážnejšie kožné problémy.

Čistiace prípravky. Dnes nájdete v ponuke množstvo čistiacich prípravkov a mydiel určených na ošetrenie vyrážok. Často obsahujú látku benzoyl peroxid, kyselinu glykolovú, kyselinu salicylovú alebo síru.

Benzoyl peroxid. Na jemné vyrážky môžete vyskúšať, alebo vám lekár môže odporučiť, prípravok s liečivom, ktoré nie je na predpis. Toto liečivo by malo obsahovať benzoyl peroxid. Je to účinná látka, ktorá bojuje proti baktériám tvoriacim akné. Účinnosť tejto látky sa ukáže až po asi štyroch týždňoch používania, a aby bol výsledok dlhodobý, prípravok je potrebné používať stále. Ako aj mnohé iné voľnopredajné prípravky alebo prípravky na predpis, táto látka nemá vplyv na tvorbu kožného mazu a ani neovplyvňuje spôsob odumierania bunkových folikul, takže keď prípravok prestanete používať, akné sa vráti. Látka je dostupná v mnohých formách: krémy, mlieka, mydlá alebo gély. Benzoyl peroxid môže spôsobiť zoschnutie pleti a môže tiež odfarbiť textílie, takže si dajte pozor pri aplikácii. Ak si potrebujete túto látku aplikovať na chrbát alebo na hrudník a nechať pôsobiť počas noci, oblečte si radšej nejaké staré tričko.

Kyselina salicylová. Na pokožke pomáha kyselina salicylová napraviť abnormálne odumieranie buniek. Pri jemnejšom akné pomáha táto látka pri čistení pórov a zabraňuje tvorbe poranení. Nemá žiadny vplyv na tvorbu kožného mazu a nezabíja baktérie. Je potrebné ju používať stále, rovnako ako v prípade benzoyl peroxidu, pretože účinok sa po ukončení používania stratí – póry sa upchajú a akné sa vráti. Kyselina salicylová je dostupná v mnohých produktoch proti akné, vrátane mliek, krémov alebo tampónov.

Síra. V kombinácii s inými látkami, ako napríklad s alkoholom a kyselinou salicylovou, je síra komponentom mnohých voľnopredajných prípravkov proti akné. Obvykle sa nepoužíva ako samostatne pôsobiaca látka, najmä kvôli zápachu. Nie je celkom jasné, ako síra pracuje, ale vo väčšine prípadov má len okrajový účinok.

Lokálny retinolový gél. Retinol zabraňuje tvorbe pupienkov. Ovplyvňuje totiž rast buniek, znižuje mieru opuchnutia a zápalu. Vaše akné sa možno bude zdať horšie, no následne sa to zlepší, pretože táto látka bude pôsobiť aj na pupienky, ktoré sa už vytvorili pod pokožkou. Látku je potrebné používať bez prestávok po dobu asi 8-12 týždňov. Retinol je dostupný iba v liečivách na predpis. Produkt Differin Gel je jediným produktom s touto látkou, ktorý je schválený pre bežný predaj ako prípravok proti tvorbe akné.

Alkohol and acetón. Alkohol je mierny antibakteriálny prvok a acetón umožňuje odstránenie mastnoty z povrchu pleti. Tieto látky sa kombinujú v mnohých voľnopredajných prípravkoch proti akné. Nevýhodou je, že vysušujú pleť, na vyrážky majú minimálny alebo žiadny účinok a vo všeobecnosti nie sú odporúčané dermatológmi.

Bylinné, bio a „prírodné“ liečivá. Na trhu nájdeme mnoho bylinných, bio a prírodných produktov proti akné. Ich účinok avšak nie je potvrdený a nie je pravdepodobné, že by pre vás mali nejaké výhody.

Poznámka: Ak je akné pripravené na vytlačenie, dajte naň na niekoľko minút horúci uterák, aby sa podporil prirodzený proces prasknutia. Zapálené akné by mala prasknúť iba zdravotná sestra alebo lekár použitím chirurgických nástrojov a miesto zákroku dôkladne vydezinfikovať. Samostatné vytláčanie pupienkov môže viesť k ďalším problémom a prípadne k trvalým jazvám.

Prípravky proti akné na predpis

Antibiotiká. Antibiotiká je možné použiť priamo na pleti (lokálne) alebo ich prijať orálne (systémové). Antibiotiká čistia pleť od baktérií tvoriacich akné a zmierňujú zápalové procesy. V ponuke je niekoľko druhov lokálnych produktov, ako napríklad krémy, gély, roztoky, tampóny alebo mlieka. Lokálne antibiotiká sú obmedzené v rámci ich schopnosti preniknúť do kože a vyčistiť aj hlbšie usadené vyrážky, zatiaľ čo systémové antibiotiká cirkulujú po celom tele a tiež do mazových žliaz. Na druhú stranu, systémové antibiotiká častejšie spôsobujú vedľajšie účinky. Je ich avšak možné použiť na závažnejšie druhy akné. Obvykle sa lokálne antibiotiká neodporúčajú používať ako samostatné riešenie odstránenia akné, pretože môžu zvýšiť odolnosť tela voči antibiotikám pôsobiacim proti kožným baktériám. Používanie benzoyl peroxidu spolu s lokálnymi antibiotikami môže znížiť pravdepodobnosť tvorby odolnosti voči antibiotikám.

Klindamycín a erytromycín sú antibiotiká, ktoré sú zároveň protizápalové liečivá a sú účinné proti mnohým druhom baktérií. Vždy je potrebné ich skombinovať s benzoyl peroxidom alebo lokálnym retinoidom a aplikovať priamo na pleť. Existuje aj orálny erytromycín, avšak voči jeho účinkom si telo môže vybudovať odolnosť a jeho účinok je teda obmedzený.

Iné často používané orálne antibiotiká sú doxycyklín, minocyklín a tetracyklín. Tieto látky sú veľmi účinné v rámci liečby akné.

Antibiotiká neriešia ostatné faktory vzniku akné a na úplné vyčistenie tváre budete v niektorých prípadoch potrebovať niekoľko týždňov alebo aj mesiacov. Antibiotiká sa často používajú v kombinácii s inými liečivami, ktoré čistia folikuly. Mnoho orálnych antibiotík proti akné nie je možné užívať počas tehotenstva.

Retinoidy alebo deriváty vitamínu A. Tieto liečivá sú v ponuke ako lokálne alebo orálne prípravky. Lokálne retinoidy čistia mierne až závažné akné normalizáciou spôsobu rastu pokožky. Je možné ich použiť v kombinácii s inými produktmi proti akné, ako napríklad s benzoyl peroxidom a orálnymi antibiotikami. Lokálne retinoidy nemajú silné vedľajšie účinky, v porovnaní s orálnymi retionodmi. Ich používanie sa avšak neodporúča pre tehotné a dojčiace ženy. Vedľajšie účinky lokálnych retinoidov sú: začervenanie, suchá pokožka a svrbenie.

Pre závažné cystické akné je najúčinnejšou látkou izotretionín. Táto látka je jedinou látkou, ktorá pôsobí na všetky príčiny vzniku akné. Často môže vyčistiť aj závažné vyrážky, ktoré nereagovalo na iné prípravky. Tento produkt môže mať avšak vedľajšie účinky. Môže spôsobiť vážne poškodenie plodu, preto ho NIKDY nesmie používať tehotná žena alebo žena, ktorá neužíva antikoncepciu. Je takisto nevhodný pre dojčiace ženy. Niektoré výskumy ukázali, že používanie tejto látky môže spôsobiť vznik depresií, sklon k samovražde a k zápalovému ochoreniu čriev. Použitie tejto látky konzultujte s vašim lekárom.

Iné vedľajšie účinky sú suchá pokožka a pery, bolesť svalov a kĺbov, bolesti hlavy, zvýšená hladina triglycerínu (druh cholesterolu) a zriedka aj vypadávanie vlasov. U väčšiny ľudí sú avšak vedľajšie účinky znesiteľné a nie sú dôvodom na prerušenie liečby pred vyliečením akné.

Kyselina azelaová. Ďalšou účinnou látkou je kyselina azelaová, ktorá sa predáva vo forme gélu alebo krému s antibakteriálnym a protizápalovým účinkom. Častejšie sa avšak používa pri inom kožnom probléme – ružovka, no môže pomôcť aj pri akné.

Dapsón. Dapsón je lokálne nanášaný gél s antibakteriálnymi a protizápalovými účinkami.

Orálna antikoncepcia. Antikoncepčné pilulky obsahujú ženské hormóny, ktoré pôsobia proti mužským hormónom (napríklad testosterón) na vyrážky. Ich použitie je obmedzené iba pre ženy. Maximálny účinok antikoncepcie na akné sa prejaví v priebehu troch až štyroch mesiacov. K vedľajším účinkom patrí nevoľnosť, zvýšenie hmotnosti, vyrážky, citlivosť pŕs a zrážanie krvi.

Spironolaktón. Spironolaktón je orálne liečivo, ktoré je schopné zablokovať pôsobenie hormónov na mazové žľazy tela. Tento liek nie je oficiálne schválený ako liek proti akné, ale je veľmi účinný najmä u žien, ktorým sa akné výrazne zhoršuje počas menštruácie.

Ďalším známym liečivom, ktoré vám lekár môže predpísať, je triamkinolón, druh kortikosteroidu, ktorý sa vstrekuje priamo do uzlín akné.

Ozdravte raz a navždy svoju pleť

Balenie čiernej masky na tvár

Upozornenie ohľadom prípravkov proti akné

Pacienti užívajúci prípravky proti akné by mali počítať s možnými vedľajšími účinkami, najmä pri kombinácii s inými liekmi alebo bylinnými prípravkami.

Lokálne retinoidy a benzoyl peroxid môže spôsobiť začervenenie pokožky, suchú pokožku a citlivosť na slnečné žiarenie.

Orálne antibiotiká môžu spôsobiť citlivosť na slnečné žiarenie a žalúdočnú nevoľnosť.

Benzoyl peroxid môže brániť účinkom niektorých lokálnych retinoidov, preto ich nikdy spoločne neaplikujte v rovnaký deň.

Užívanie orálnych antibiotík dlhšie, ako niekoľko týždňov, môže u žien spôsobiť náchylnosť na kvasinkové infekcie.

Niektoré voľnopredajné produkty proti akné môžu spôsobiť zriedkavé, ale silné alergické reakcie, prípadne podráždenie kože. Lekársku pomoc vyhľadajte, ak sa u vás prejaví pocit zovretia hrdla, máte ťažkosti s dýchaním, cítite sa na omdletie, opúcha vám tvár alebo jazyk. Ak pocítite svrbenie alebo pálenie kože, produkt prestaňte užívať. Príznaky sa môžu objaviť kdekoľvek, minúty alebo aj deň od užitia.

Prípravky na jazvy po akné

Niektorí dospelí majú jazvy z akné. Jazvy môže čiastočne odstrániť relatívne agresívny chirurgický zákrok. Proces zahŕňa abráziu pokožky, použitie niekoľkých druhov laserov, podkožné vstrekovanie tzv. „výplní“ a chemický peeling. Tento proces odstráni jazvy a odhalí čisté vrstvy pokožky. Dermatológovia niekedy používajú kyselinu glykolovú a iné chemické látky na odstránenie čiernych bodiek a pupienkov. Mikroabrázia pokožky má slabý účinok na samotné akné, ale je účinná najmä v kombinácii s laserom. Pred uskutočnením takejto procedúry je dôležité poradiť sa s vašim lekárom o jej vhodnosti a o možných výsledkoch na vašej pleti.

Ako môžem predísť vzniku akné?

Keďže je tvorba akné spojovaná s fluktuáciou hladiny hormónov v tele a zapojuje sa sem aj genetika, mnoho lekárov tvrdí, že neexistuje spôsob, ako predísť tvorbe akné. Bohužiaľ, ani správna hygiena, ani správna strava nezabránia občasným výskytom akné. Rôznymi prípravkami môžete kontrolovať výskyt akné a minimalizovať tak tento výskyt v budúcnosti. Najmä počas dospievania sa odporúča používať nie príliš silné prípravky na starostlivosť o pleť. Človek by mal dodržiavať základnú hygienu: každodenné sprchovanie a umývanie tváre a rúk antibakteriálnym mydlom alebo mydlom bez pridaných parfumov.

Ďalšie tipy na prevenciu výskytu akné v budúcnosti:

 • Používajte produkty pre citlivú pleť pre zníženie pravdepodobnosti vzniku nových lézií a pre minimalizáciu podráždenia pokožky.
 • Dvakrát denne používajte jemný čistiaci prípravok.
 • Vyhnite sa čistiacim prípravkom alebo produktom, ktoré obsahujú drsné čiastočky alebo majú drsnú štruktúru. Tieto produkty môžu podráždiť pleť, čo môže viesť k ďalšiemu výskytu akné.
 • Používajte denné hydratačné prípravky a opaľovacie krémy.
 • Používajte nedráždivý make-up.
 • Nevytláčajte, nestláčajte ani nepraskajte akné. Môže to viesť k tvorbe jaziev alebo k infekcii kože.